Hodnocení tématu:
  • 3 Hlas(ů) - 3.67 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM)
#99
Je Jacque Fresco a TVP totalita?

Pak mi spíš řekněte, co za totalitu nepovažujete? Pinkiesmile

Já vám dám super příklad totalitního myšlení: semafor! Jo, on třeba zachraňuje životy tím, že na silnice dává řád, a při správném používání zvyšuje plynulost (efektivitu) provozu, ale sakra, je to diktát! Říká vám stůj, jeď a jen když on to chce.. vlastně ne, když to nějaký zlý komoušský programátor tak řekl! A ještě je tam červená, jasný komunisti!! Smrt semaforům a programátorům! Na truc pojedu vždycky schválně tak jak já chci, protože já nejsem komunista Rainbowlaugh

Ale co se na chvíli přestat zaobírat politikou a peněžní ekonomikou, a podívat se na to spíš z technologického hlediska?


(české titulky)

Jde spíš o technologii výstavby než o nějakém politickém režimu vlády.. třeba zde: https://youtu.be/I1IXWnS6vwk?t=1944

"Místo abychom lidem říkali, že mají šetřit vodou, zabudujeme šetření do systému.."

Aha, takže systém nám přidělí na den 1 litr vody a to bude ono, jo? Pryč s novým světovým řádem!! Pinkiesmile

Ale kecy.. zde šetření spočívá v tom, že splachujete vodou, kterou jste si umyli ruce. Tj. vlastně na splachování nepoužíváte žádnou extra dodanou vodu.. kapišto? Pinkiesmile

A pak někdo řekne: Ale to je hudba hodně vzdálené budoucnosti.. inteligentní stroje, inteligentní domy.

Jasně.. jenže ta "vzdálená budoucnost" je už spíš taková "minulost":

https://cs.wikipedia.org/wiki/Inteligent...D_d%C5%AFm

Často se ozve někdo, kdo řekne: já ale nechci žít v domě stejném jako všichni ostatní, já to chci mít takhle a takhle, a proto žiju v kapitalismu. Aha, je toto kapitalismus nebo ta vaše předpokládaná diktatura? Pinkiesmile

https://www.google.cz/search?q=satelitn%...26&bih=770

Takže se spíš zeptejte sami sebe: mluvím sám za sebe a nebo papouškuji to, co mi vsugerovala společnost? Myslíte, že lidé, kteří dnes žijí zde:

https://www.google.cz/search?biw=1426&bi...jswgXe0s2c

budou držkovat (podobně jako my), když jim dáte zadarmo cokoliv, co "vymyslel" Fresco? To ani já bych nedržkoval.. asi nejsem správný kapitalista, patriot a bůh ví jaký ještě nesmysl Pinkiesmile

Těchto lidí bude navíc na světě za chvíli dost, aby byli dost slušnou hybnou silou (aneb dnešní argumentace "z pozice silnějšího"). A budou vědět, co všechno by mohli mít, ale že jim to neumožňujeme získat.. od blbců jako jsem já. Jak si s tím pak poradíte bude už váš (náš) problém..

Jak by řekl Neo Pinkiesmile

Ukážeme lidem, co nechcete, aby viděli. Svět bez vás. Co se stane pak, to už necháme na vás..

A někdo může říct: tak to ale povede k válce a násilí.

Inu, odpovíme: Pokud zvládnete udělat jen válku, je to už vaše věc.. alespoň se ukáže, zda ve vesmíru opravdu existuje inteligentní život Rainbowlaugh To spíš vypovídá něco o vás než o těch ostatních.

Je to blbý, ale je to prostě tak: každý se musí rozhodnout sám, co vlastně v životě chce. My nemůžeme rozhodovat ani nic dělat za něj. TO by totiž byla teprve ona diktatura.. a jestli si někdo zvolí svou pasivitou válku, prostě bude.. co my proti tomu zmůžeme. Společnost může jako celek svrhnout otrokářství, ale také vyplenit Řím.. která cesta je lepší? Rozhodne lidstvo.

Tvrdit "já žádnou volbu nemám" je totéž jako nechat za sebe rozhodnout někoho jiného. Pak bychom se ale neměli divit výsledku.

Nepodporujete Fresca? No, to máte asi blbé, protože dost lidí na tom už pracuje. Chcete zachovat nezměněný současný systém? Hm, to máte taky blbý, protože vám ho rozloží zbytek lidstva, i kdyby jim byl Fresco naprosto volný.. a sám kapitalismus horlivě pracuje na závadění AI a robotizace. Obviníte ho také z diktatury a komunismu? Byť by to bylo příhodné, bylo by to dost absurdní.

Změnu nemůžete zastavit. Až na pár výjimek (živoucí fosílie, podmořské průduchy) žádný živočišný druh, prostředí, společnost či kultura nevydržela beze změny od svého vzniku až do současné doby (či do svého konce).

Není mi opravdu moc jasné, jak toto souvisí s komunistickými režimy Pinkiesmile A nebo je to jen strach ve stylu "všechno, co je nový, je špatný"? No tak ale proč nežijeme ještě na stromech nebo v jeskyních? Všechno tady je nové.. a nebo to platí jen pro dobu minulou, tj. "dobré je jen to, co je dnes"? No ale pak "nechápu" rozhořčení třeba nad nacisty.. i ti přeci žili ve své dobré současnosti, ne?


Další videa ze stejného kanálu TVP můžete najít zde (často volitelně s českými titulky):

https://www.youtube.com/user/thevenuspro...a/featured

Dokumenty jsou často "staré", resp. jsou starší, než vůbec vzniklo nějaké TZM.


Kdybychom vypustili poníky a zaměřili se jen na poselství "Friendship is Magic", byl Jacque Fresco jedním z prvních a největších bronies? Ovšem že ne Pinkiesmile Ta myšlenka je absurdní. Nikoliv však proto, že by jeho myšlenky měly k přátelství daleko.

Naopak.. patří k těm mnoha lidem za celou historii, kteří se snažili změnit svět nikoliv filozofií, mluvením o lásce a míru, nebo náboženstvím, ale technickými prostředky. Zkrátka, nekecali a něco udělali nebo vymysleli... Jen neměl nikdy potřebu se prohlašovat za členy nějaké skupiny, třeba sledovačů "těch nejlepších poníků" Ajsmug

Je zvláštní, že dokážete najít přes Google hodně článků, kde se vyskytuje současně "Friendship is Magic" a "Karl Marx", ale přitom nic s J.F.

Třeba se neshodneme, co vede lidi k "přátelství", ale můžeme se pokusit odhalit a odstranit to, co z nás dělá "nepřátele".. nejen vůči sobě navzájem, ale i vůči planetě.. ostatně, bez funkční planety kde a jak budete chtít budovat nějaké přátelství?

Čím uděláte víc přátel? Tím, že budete v zemi, kde je chudoba, hlad a nedostatek, kde lidé kradou a zabíjejí se kvůli kusu chleba, hlásat něco o Kristu, Bohu či snad "magii přátelství" a nebo tím, že tam třeba postavíte, byť s pomocí těch lidí, tj. je vzděláte (a samozřejmě je musíte i nejdřív nakrmit, jinak nebudou mít čas do té vaší "blbé" školy chodit), farmy, které vyprodukují dost jídla? Budou pak ještě lidé krást jídlo? Mluvit o přátelství je možné jen tam, kde to prostředí umožňuje. Nemáte vhodné prostředí, nemáte nic. Přesvědčíte pár lidí, a jen pár z nich u toho vydrží z předsvědčení či odříkání, a zbytek společnosti pojede dál tak, jak jim to vyhovuje.

Co je také nejspíš vliv prostředí?

Dejme tomu, že se třeba na silnici srazí dvě tři auta. Dnešní myšlení: příčina je ta, že jeden řidič agresivně předjížděl druhého a srazil se čelně se třetím. Prozkoumání trochu do hloubky: řidič byl agresivní, protože to druhé auto byl slimák, který se plazil třicítkou uprostřed silnice už pár kilometrů. A argumentoval sobecky: protože já jsem neschopný jet rychle a správně (nepřekážet), měl ten první vstát dřív, aby dojel včas, tedy kvůli mě by se měl vzdát části svého času a strávit ho zbytečně na silnici. Ale ani takto to nestačí..

To jsou jen sekundární příčiny. Co jsou primární? Proč se auta srážejí? Že bychom neuměli vyrobit auta, která by sama řídila, a hlavně by spolu komunikovala, takže by přesně věděla, kde jsou další auta a tedy by vás nemohlo "překvapit další auto, které najednou vyrazilo ze zatáčky, kam jste neviděli"? Jestli to umíme, proč už nejezdí všude?

A co jít ještě dál: co nutí všechny zúčastněné řidiče, aby vůbec sedli za volant? Musí jet na nákup? Musí do práce? Nebylo by tedy nejlepší při předcházení nehodám, aby vůbec lidé jezdit nemuseli (jen když by opravdu chtěli)? Určitě se nevybourali proto, že jsou zlí.

A jestli je zlý svět? Kdo ho vybudoval? Kdo ho podporuje? Kdo ho schvaluje? Není to náhodou ten samý druh, který na něj držkuje? Jaký svět by byl lepší? Kdo ví, ale je možná nejlepší osvobodit lidi od zbytečné práce a tedy i honby za penězi kvůli přístupu ke zdrojům, a tedy jim dát přehršel času, aby opravdu mohli přemýšlet, jaký svět by sami chtěli, pokud by ho už nezačali budovat..


Ostatně, pokud je pro vás TVP nepřijatelný, protože v něm vidíte totalitu, možná by stálo vysvětlit, kde na planetě vlastně není vůbec totalita, a jaké řešení navrhujete vy. Pokud bude dobré, lidé ho přijmou a tím porazíte TVP. Snadné, že? Nebo že by ne? Pinkiesmile

Některé jeho technické předpoklady mohou být chybné (třeba mě jako laikovy se moc nezdá ten pohon jeho letadel), ale pokud nejsou klíčové pro takovou společnost (např. nepotřebujeme tichá letadla, my je nepotřebujeme vůbec, když budeme mít rychlovlaky, a že je rychlost 300-500 km/h možná jsme už dokázali v praxi), nemusí to být až taková katastrofa. A že je snílek? Snění a optimismus nás možná dostal tam, kde jsme. Do světa, kde stroje pracují (a proto máme vyšší blahobyt než v době před industriální revolucí), kde rozhodují (jak bylo zmíněno jako příklad: o tom, kolik váží třeba kuře v obchodě nerozhoduje názor ani zákazníka, ani prodejce, rozhodne o tom digiální váha a případně rovnou vyhodí i cenu) a kde je uvedeno do praxe spousta dřívějších snů, například o létání.. stalo se už někdy, že nás pesimismus dovedl někam dál?

Důležitější jsou spíš základní předpoklady, jestli skutečně platí, že hojnost minimalizuje výskyt násilí. Nemusíte být psycholog, stačí se podívat kolem sebe a položit si otázku: Proč je v Evropě méně násilí než třeba Sýrii, Etopii atd.? Je to jen systémem vlády, nebo je na vině i chudoba, nedostatek? Nebo leží problém někde jinde? Máte možnost se stát vědcem, a skutečně se podílet na změně světa. Váš nápad vám třeba může někdo ukrást, a realizovat ho dnes jako svůj vlastní. Ale teď je otázka.. jde vám o to zlepšit svět (což se stalo, protože toho byl schopen očividně někdo "lepší" než vy, byť nápad byl váš) a nebo vám jde jen o to získat jakýsi pocit důležitosti, slávy, případně moci a finančního ocenění? Zvlášť o tom posledním bychom se mohli hádat, protože.. neznamená lepší svět zároveň i lepší podmínky pro vás samotné? Tedy i zisk?
DeviantArt & Home, Bronies galerie. Ask me.
Odpovědět


Příspěvků v tématu
RE: Náš mír - filozofická úvaha (o kapitalismu a Zeigeist - TZM) - od Martin - 27.07.2018, 10:25

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: