Bronies.cz
Transsexualita Mezi Bronies - Verze k tisku

+- Bronies.cz (https://bronies.cz)
+-- Fórum: OffTopic (https://bronies.cz/Forum-OffTopic)
+--- Fórum: Generální OffTopic (https://bronies.cz/Forum-Generalni-OffTopic)
+--- Téma: Transsexualita Mezi Bronies (/Vlakno-Transsexualita-Mezi-Bronies)

Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


RE: Transexualita Mezi Bronies - Monique - 21.03.2015

Yep, fotky z toho jsou pěkné no Rainbowlaugh Nic pro slabší povahy, na druhou stranu, téměř každá operace vypadá jako řezničina, i když je to jen nějaká naprostá prkotina. Nicméně výsledky za to (v drtivé většině případů) stojí.


RE: Transexualita Mezi Bronies - Fun1k - 26.03.2015

Njn, lidi nikdo nepostavil, nejsou to stroje, takže jsou to jen jakési pytle nevábných věcí zabalených v hezké kůži Rainbowlaugh


RE: Transexualita Mezi Bronies - Mácaman - 26.03.2015

Fun1k: tak. a ze 2/3 voda Twilightsmile


RE: Transexualita Mezi Bronies - Luna May - 02.04.2015

Zajímavý článek Pinkiesmile. Op-ed: 8 Things Women Partnered With Trans Men Know


RE: Transexualita Mezi Bronies - Monique - 02.04.2015

Taky jsem narazila na jeden (pro mě bohužel docela aktuální) zajímavý článek http://everydayfeminism.com/2014/10/ignore-gender-pronouns/


RE: Transexualita Mezi Bronies - Jamis - 02.04.2015

Jen tak namátkou postřeh... napadlo někdy autory těhle článků, že si vlastně podřezávají větev, na které sami sedí? Že podobné změny je třeba uplatňovat postupně, protože pohoršovat se nad "netolerancí" okolí, které se na lusknutí prstů nezmění dle něčího přání, prostě nejen že ještě nikdy nezafungovalo, ale vytvořilo taky spoustu zlé krve? Respekt je záležitost dvou stran - pokud já mám respektovat něčí velkou proměnu a zažitý řád, tak by strana, která to po mě vyžaduje, měla respektovat, že lidské myšlení nefunguje na klíček a nepřepíná mezi stavy 0 a 1.

Každý člověk dokáže ve složitém světě fungovat je díky tomu, že některé věci zůstávají stejné, takže nad nimi není potřeba zvlášť přemýšlet a hloubat - ať už jde o fakt, že když se napiju vody, tak uhasím žízeň, poznám věci, které můžu jíst, aniž bych se otrávil nebo jen fakt, že slunce zítra nezmění barvu ze žluté na zelenou. Nepřemýšlím nad tím, protože bych nedělal nic jiného, nebo se brzo zbláznil.

Zde diskutovaná změna pohlaví je na tom stejně - jedná se (vzhledem k množství lidí, se kterými člověk běžně interaguje) o výjimky, mnoho lidí se s tím fenoménem celý život nesetká a jelikož lidé nejsou měňavci, kteří by takovou metamorfózu mohli provést sami se vším všudy, tak to populace vnímá jako nepřirozené - tak to je, ať se na to díváte jak chcete - jde o nápravu nepřirozeného stavu, nepřirozeným způsobem a výsledkem by měl být přirozený stav. Pouze nazývám věci pravými jmény... ostatně, kdyby to byl přirozený stav, tak na něm není třeba nic poměrně drastickým způsobem měnit.

Když jsem připravoval jednu z prvním přednášek o fanoušcích MLP, zabýval jsem se otázkou, proč mnoho lidí na bronies reaguje tak, jak reaguje. Odpovědi jsem se dočkal od blízkého kamaráda a stejná zazněla kdysi ve Star Treku DS9: Lidé jsou výsledkem evoluce miliónů let a nespočet generací našich předků přežil jen díky tomu, že se drželi zásady "Co neznáš, nebo čemu nerozumíš, to tě může zabít". Tenhle pud je v nás zakořeněný po miliony let a umožňoval nám přežít. A když někdo tenhle princip začne zpochybňovat, obvykle vyvolá odmítavou nebo agresivní reakci. Čím víc budete tlačit na pilu, tím to bude horší. Výsledkem bude akorát stav, kdy vás někteří budou (z vašeho pohledu, ale i faktického stavu) považovat za hrozbu a krom těch, kteří jsou natolik osvícení, aby svůj náhled změnili tu bude ještě skupina těch, kterým bude stát za to přetvářka.

Zkuste se zamyslet, jaké byly reakce lidí na podobné otázky - ať už šlo o kontroverzi "dospělí chlapi vs. MLP" nebo o změnu pohlaví. Jistě, to druhé je daleko větší pecka, ale alespoň nějaké přirovnání, jak tenhle princip funguje.

Jak takový přístup končí? Staví se Babylonské věže na shnilých základech, aby všechno navenek vypadalo stejně, jako kdyby věci byly v pořádku - budeme se tvářit, že to funguje, ale podstatu řešit nebudeme. Vytvoříme skleník, který navenek produkuje stejné efekty, které by měl v reálu vyřešený problém a nalžeme si, že problém je vyřešen. Ukolébáni pocitem, že se věc daří (protože stokrát opakovaná lež se stává pravdou funguje i na faktické úrovni - protože přesvědčení byť proti naší přirozenosti nás trochu změní ať chceme nebo ne) už dál neřešíme. Praktických příkladů máme i v naší zemi dostatek.

A teď otázka: proč se to proboha dělá takhle? Když budu silnou reakci na silný podnět přebíjet ještě agresivnější akcí, tak jen utvrdím toho, koho se snažím přesvědčit o tom, že pro něj znamenám hrozbu. Je to jistě iracionální, ale přirozené. Označit člověka za nechápavého a netolerantního (zpátečníka, rasistu, odpadlíka... doplňte si sami) problém nevyřeší.

Proč se nikdo nesnaží té obranné reakci porozumět? V jistém smyslu to znamená, že jste někoho zahnali do kouta a víte co v té situaci dělají zvířata - lidé udělají totéž, protože zvířecí pudy pořád máme, akorát už jim neumíme porozumět: každý vjem u člověka nejdřív projde podvědomým zpracováním, které vyhodnotí, zda situace znamená hrozbu a zda je jedinec dostatečně silný hrozbě čelit (Fight or Flight) a ta informace se podvědomě předá dál, aniž si to uvědomujeme. Když někoho vystavíte neznámé situaci, nebo něčemu, kde tenhle princip nelze použít, obvykle nastane zmatek a mnoho lidí jedná nevypočitatelně. Takže obranná reakce je zcela přirozená. Kdyby se tak člověk nechoval, nedožil by se náš druh dneška.

Existuje ještě jeden významný faktor ovlivňující toleranci - a sice vlastní zkušenost s tolerancí (či naopak netolerancí) záležitostech mé osoby. Když po někom chci, aby mě repsektoval/toleroval, neměl bych zapomínat na to, že pro druhého je to jen jeden z mnoha dílů skládačky denních událostí. Když mi od začátku bude někdo opakovaně při každé příležitosti připomínat, jak ho tím či oním slovem děsně nerespektuju, tak ho časem vytěsním ze života a prostě se s ním nebudu stýkat - jednoduše proto, že on chce po mě respekt a toleranci, kterou vůči mě sám není ochoten uplatnit.

Bohužel se tenhle princip netýká jen jednotlivců, ale stigmatizuje i skupiny jako celky. Třeba každá zpráva o islámských teroristech na druhém konci světa zvyšuje můj odpor k muslimům tady, ač ty místní vlastně neznám. Cedule v zahraničí hlásající "Češi nekraďte" je těžkou hanbou, protože kolik Čechů v zahraničí krade? (že právě vám proběhlo hlavou "No jasně že sposuta, ne? Hehe... ale já nekradu!" no tak už v tom jedete taky...) Proč myslíte, že je MLP gore/R34 tady na fóru postaveno mimo zákon? No protože v duchu stejného principu budeme u půlky národa za pedofilní koňom*dy a u druhé za nebezpečné násilnické magory. A násilím a útočnými argumenty to rozhodně nevylepšíte. Spíš to bude svádět k interpretaci "Sám si něco kompenzuje" nebo "Někde si vybíjí frustraci".


Napadlo někdy někoho, že znalost tohohle principu se dá využít i proto, aby se i přes tuhle odmítavou reakci ta informace předala dál v podobě, kterou odmítající dokáží zpracovat a přijmout, ať už jde o fakt "změnil(a) jsem pohlaví" nebo "Líbí se mi MLP:FiM". S tím prvním jsem se setkal jenom párkrát jako strana, která se to snaží zapracovat do svého modelu světa jako "oukej" a to druhé jsem sám vysvětloval stovkám různých lidí na různých místech. A věřte mi, existují mnohem lepší způsoby, jak někomu předat informaci podobného typu, aniž by se to ve finále obrátilo proti vám a vlastně všem ostatním, které si dotyčný zařadí do stejné kategorie.


Sigh... moc nepíšu, ale když začnu... no pokud jste dočetli až sem, budu se těšit na reakce, i když nezaručuju, že odpovím (protože se toho teď kolem mě děje moc). A ne, nečetl jsem to po sobě Pinkiesmile


RE: Transexualita Mezi Bronies - Luna May - 02.04.2015

Jamisi, já na to odpovím krátce.

Ten článek je jedovatý, ale věřím, že tím Monique chtěla ukázat pointu - "blbé" oslovení v jiném rodě dokáže člověka velmi deptat a to je fakt a pravda jedné strany. Pohled druhé strany zmiňuješ ty a samozřejmě by bylo ideální oba tyto pohledy brát v potaz a respektovat je. Ze strany "cis" osob je to ovšem složité a "trans" lidé zase nadávají, sigh.

Ona nevšednost je tím důvodem. Na "politickou korektnost" od masy si budeme muset počkat desítky let, protože trend ukazuje na vzrůstající tendenci výskytů transexuality a dříve či později se dostane do mainstreamu (v USA už to začíná).

Mimochodem. On není problém s lidmi, se kterými se potkáš jednou za čas. Věřím, že to dokáže spousta trans osob skousnout, ale ti nejbližší bolí nejvíce, protože ono oslovení je často bráno, jako akceptování situace Pinkiesmile.


RE: Transexualita Mezi Bronies - Monique - 02.04.2015

Fakt, že nejde jen lusknout prsty nebo reagovat agresivně je naprosto opodstatněný a logický. Když jsem cca před měsícem řekla matce, že chci začít změnu pohlaví, a zeptala se jí, jestli by mohla zkusit začít používat ženský rod (nové jméno jsem radši ani nenavrhovala), odpověď byla, že je na to ještě moc brzo. To chápu a samozřejmě jsem s tím počítala. Mozek to to prostě musí všechno zpracovat.

Zkusila jsem to znovu den nebo dva zpátky. Že prý je pořád moc brzo. Řekla jsem jí, že důvod, proč se s ní příliš často nebavím je, že se ani nepokusila použít ženský rod a že je mi ten mužský zkrátka nepříjemný. Matka na to, že se tedy bude alespoň snažit v domácím prostředí. Od té doby uběhlo několik desítek hodin, během kterých se o to nepokusila ani jednou.

Jinými slovy, nevadí mi, když si lidé dlouho zvykají nebo jim to prostě občas (klidně i často) ujede. Jen mě bolí, když člověk ví, že mi to vadí, následně mi řekne, že mě respektuje a alespoň to bude zkoušet, ale ve výsledku se na to absolutně vykašle. Obzvlášť člověk, který je pro mě důležitý, jelikož jinou rodinu nemám.

Ve výsledku je z toho pak takový krásný kolotoč, kde mi není dobře v mužském oblečení už jen z podstaty věci, ani v ženském, protože si prostě připadám jako chlap v ženském oblečení, o což rozhodně zájem nemám.


RE: Transexualita Mezi Bronies - Mácaman - 02.04.2015

ja to az dokonce docetl, takze vim ze to neni jedovate a ze Jamis nenapsal nic spatneho, ma pravdu. lidi nesnasej rychle zmeny, nejistotu, neznamo atd... urcite je lepsi jit na takove veci pomalu... ja myslim ze problem je v tom, ze se vytraci kriticke mysleni . lidi jsou bohuzel z velke casti fakt ovce, ktere si nejsou schopne utvorit vlastni nazor a je jim pohodlnejsi nechat si rikat co si maji myslet. viz jak Jamis napsal: ..

Lidé jsou výsledkem evoluce miliónů let a nespočet generací našich předků přežil jen díky tomu, že se drželi zásady "Co neznáš, nebo čemu nerozumíš, to tě může zabít"

ano, ale jsou to titiz lide, kteri kdysi meli snahu tomu cemu nerozumi, tomu porozumet...a klast si otazky a hledat na ne odpovedi, proste myslet vlastnim mozkem... Applejackconfused


RE: Transexualita Mezi Bronies - Luna May - 02.04.2015

@Macaman: Ta jedovatost byla myšlena na článek, na který reagoval Jamis Pinkiesmile. Ne na jeho post.